دبستان غیردولتی دخترانه آفرینش اداره کل آموزش و پرورش استان فارس/مدیریت آموزش و پرورش شهرستان اقلید

تاثیر رنگ ها بر شخصیت کودکان

رنگ ها تاثیرات متفاوتی روی بدن و ذهن انسان می‌گذارد به همین دلیل انتخاب، رنگ اتاق خواب و وسایل کودک اهمیت زیادی پیدا می‌کند. یکی از مباحث علم روانشناسی رنگ شناسی و تاثیر آن بر رفتار انسان است، رنگ اتاق کودک نیز در روح و روان او تاثیر بسزایی دارد. اگر نگران سلامت روح و روان کودکتان هستید دقت کنید از ملایم ترین و لطیف ترین رنگ های سازگار با روحیات کودکتان استفاده کنید.

رنگ اتاق کودکان بهتر است رنگ‌هایی با طیف ملایم چون آبی، سبز و صورتی باشد به دلیل انتقال آرامش به کودکان برایشان مناسب‌تر است. همچنین این رنگ‌ها بر روی پرخاشگری اضطراب و استرس بسیار اثر گذارند.

رنگ ها به 2دسته گرم و سرد تقسیم میشوند که هر کدام خواص و ویژگی های خود را دارند و ما با ترکیب رنگ های گرم و سرد می توانیم اتاق مطلوب و دوست داشتنی برای کودک خود بسازیم.

رنگ های گرم

رنگ های گرم شامل : زرد،  نارنجی، قرمز، صورتی

خاصیت رنگ‌های گرم معمولا کودک را پر انرژی و ذهنش را فعال می‌کند. این رنگ‌ها فضا را بزرگ و احساس امنیت به کودک می‌دهد. با وجود این رنگ‌های آرام بخشی نیستند بنابراین برای خواب مناسب نیستند، به خصوص که تاثیر آنها روی انرژی کودک زیاد است و به احتمال زیاد باعث بدخوابی و بیخوابی آن ها می‌شود.

قرمز : از آن رنگ هایی است که به هیچ وجه برای اتاق کودک پیشنهاد نمی‌شود. به این دلیل که این رنگ ارتباط زیادی با خشونت و تحریکات عصبی و مانع تمرکز می‌شود و حتی باعث سردرد می‌گردد. اما اگر این رنگ به درستی با رنگ‌های دیگرترکیب شود تاثیرات مثبتی مثل افزایش انرژی و حتی افزایش تمایلات ورزشی می‌شود قرمز، محرک اشتها، ضربان قلب و تنفس است. قرمز می‌تواند سبب ایجاد ترس و اضطراب در نوزاد شود. پیشنهاد میشود در مقداری کم در اکسسوریها استفاده شود.
نارنجی : رنگ نارنجی گرم و دلنشین، ارتباطات اجتماعی کودک را تقویت می‌کند. اما استفاده زیاد از این رنگ در اتاق خواب ممکن کودکتان را به یک کودک پیش‌فعال تبدیل کند. نارنجی، رنگی گرم و رضایت‌بخش است. رنگی است که برای رشد و شادی کودک مناسب است.

زرد : زرد هم از آن دسته رنگ‌های گرم است که نور اتاق را زیاد و احساس شادی را بیشتر می‌کند. بستگی به میزان پررنگی و یا کم‌رنگی رنگ زرد پر‌رنگ یا لیمویی تمرکز را بالا می‌برد درحالیکه زرد کم‌رنگ عملکرد حافظه را بهتر می‌کند. رنگ زرد قدرت تمرکز را افزایش می‌دهد و یادگیری را تقویت می‌کند. همچنین رنگ زرد تا اندازه‌ای سبب خستگی چشم می‌شود؛ از این رو اگر قصد دارید از این رنگ برای اتاق فرزندتان استفاده کنید از طیف ملایم آن بهره گیرید.

صورتی : دکور صورتی کامل ممکن است در نگاه اول زیبا به نظر برسد اما به شدت خسته کننده می‌شود. بهترین راه ترکیب رنگ صورتی با رنگ های دیگر است.

صورتی همیشه در همه جای زمین یک رنگ دخترانه به حساب می‌آمد. دلیلش هم این است که صورتی یک رنگ آرام‌بخش است و احساسات انسان را برمی‌انگیزد. با همه اینکه یک رنگ کاملا آرامش بخش است، میزان زیاد آن باعث افزایش عصبانیت و هیجان کاذب می‌شود. رنگ صورتی آرام‌بخش و تسکین‌دهنده است و بهتر است با رنگ سفید ترکیب شود.


رنگ های سرد


رنگهای سرد شامل آبی، سبز، بنفش ،سفید، سیاه، قهوه ای

رنگهای سرد برخلاف رنگ‌های گرم یک فضا آرام و ساکت ایجاد می‌کنند. اگر میزان آن زیاد باشد باعث ایجاد حس افسردگی و دلتنگی می‌شود.

آبی : برخلاف قرمز رنگ آرام بودن است. فشار خون را پایین می‌آورد و خشونت را کم می کند. اگر در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید رنگ آبی خنکی بیشتری به اتاق می‌دهد. همچنین رنگ آبی برخلاف قرمز و نارنجی اشتها را هم کم می‌کند و مانع پرخوری می‌شود. رنگ آبی را با سفید ترکیب کنید تا اتاق بیش‌از حد افسرده و سرد نباشد.

آبی دقیقا برعکس قرمز عمل می‌کند. آبی فضا را آرام و تسکین‌دهنده می‌سازد و استرس را کاهش می‌دهد و همیشه یکی از رنگ‌های مفید و کمک کننده در اتاق خواب است.

سبز : رنگ آرام و دلپذیر است که کم پیش می‌آید در مورد آن اشتباه کنید. رنگ سبز با طبیعت و سلامتی گره خورده و احساس خوب و آرام بخشی به بدن می دهد. سبز تمرکز را بالا می‌برد و برخی مطالعات نشان داده است که رنگ سبز تمایل به یادگیری و خواندن را بیشتر می‌کند. این رنگ برای اتاق کودک گزینه بسیار مناسبی است. اگر بخواهید یک کودک زرنگ و درس خوان و عاشق طبیعت داشته باشید. سبز، راحت‌ترین رنگ برای چشم است. سبز به دلیل طبیعی بودنش، برای کاهش استرس بسیار موثر است و رنگی بسیار باطراوت و شاداب به شمار می‌آید.

بنفش : این رنگ به نسبت آنکه به آبی و یا قرمز نزدیک باشد خصوصیات آنها را منتقل می‌کند. این رنگ همچنین یک حس رویا و جادو به انسان ‌می‌دهد و اگر به دنبال فضای جادویی هستید بنفش همان رنگ است. این رنگ با وفاداری و وظیفه‌شناسی ارتباط دارد. بنفش روشن و یاسی حس آرامش دارد و بنفش تیره فضای اتاق را لوکس و تجملی می‌کند.

سفید : رنگ سفید خالی یک فضای روحانی و در عین حال دلباز به اتاق می‌دهد. این رنگ همچنین در طراحی‌های داخلی مدرن بسیار استفاده می‌شود اما به تنهایی بعد از یک مدت خسته‌کننده می‌شود کمی از رنگ‌های گرم در دکوراسیون وسایل اتاق استفاده کنید. کمی صورتی و آبی وبنفش با سفید زیبایی دلنشینی به اتاق کودک می‌دهد.
هرچند رنگ طوسی بیشتر به عنوان یک رنگ سرد افسرده ومات شناخته شده‌است اما این رنگ ویژگی‌های دیگری نیز دارد مثل حس آرامش و تفکر. رنگ طوسی ذهن را به فکر  کردن تشویق می‌کند. اما حس تنهایی را هم در کودک زیاد می‌کند. در واقع می توان گفت رنگ فیلسوفان است. زرد و رنگهای گرم زیبایی خاصی به رنگ طوسی می‌دهد.


سیاه : رنگ سیاه اغلب در وسایل اتاق استفاده می‌شود تا رنگ دیوارها. معمولا وسایل سیاه با رنگ‌سفید و یا رنگهای روشن دیوار ترکیب خوبی از آب در می‌آید. برای اتاق کودک اصلا گزینه خوبی نیست. اما برای اتاق‌های دیگر اگر پنجره‌های بزرگ باشد و تنها از سایه روشن سیاه در برخی دیوارها استفاده شود فضای مدرنی ایجاد می‌کند.


قهوه ای : رنگ خاک و طبیعیت، برای اتاق کودک رنگ مناسبی است. سعی کنید از ترکیب قهوه‌ای روشن و تیره استفاده کنید تا همه چیز یک دست و یکنواخت نشود. رنگ قهوه‌ای و کرم رنگ تعادل‌اند به خصوص برای کمتر کثیف شدن اتاق کودک گزینه ای عالی است.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...